HOTEL FONTÁNA – blue marine resort Lipno

HOTEL

Fontána Blue Marine Resort se nachází v malebné oblasti na břehu Lipna 750 m nad mořem. Místo je zárukou čistého horského vzduchu. Hotel je tvořen centrální budovou a několika ubytovacími budovami čítajícími 94 pokojů a 6 apartmánů s balkónem nebo terasou. 

V těsné blízkosti je písečná pláž, sportoviště, cyklotrajekt a marina. K dispozici je vnitřní bazén se sluneční terasou, whirpool, finská sauna, infra sauny, tělocvična na volejbal i basketbal, dětská herna a venkovní hřiště s trampolínami.

Nejbližší místo s částečnou občanskou vybaveností je město Frymburk (8 km od hotelu – cca 10 min autem).

FONTÁNA A ZŠ PRO DĚTI

Spolupráce s hotelem Fontána vznikla v roce 2020. Od tohoto roku zde probíhají kurzy ZŠ Enviro pro pátou až sedmou třídu a kurzy ZŠ Plavání. Výuka plavání při kurzech ZŠ Plavání probíhá ve 12 m dlouhém vyhřívaném bazénu uvnitř objektu hlavní budovy. Hotel Fontána je vhodný pro výuku plavání dětí od předškolního věku až po pátou třídu ZŠ. Bazén je z didaktického pohledu velmi příjemný a kompaktní. Nevzbuzuje v dětech stres a zároveň je dostatečně dlouhý pro výuku dvou skupin dětí ve stejném čase, tedy 20 až 24 dětí.

Areál disponuje fantastickými možnostmi pro doplňkové sportovní aktivity na kurzech a to jak pro suchou, tak i pro mokrou variantu. Večerní programy probíhají převážně ve společenské místnosti hlavní budovy.

MĚSTO

Malebné jihočeské rekreační městečko Frymburk leží v šumavském podhůří ve výšce 742 m n.m. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel.  Je unikátní svou výjimečnou polohou – rozprostírá se na poloostrově levého břehu vodní nádrže Lipno.

OKOLÍ

 • kostel svatého Bartoloměje z 13. století
 • pranýř, kašna, mariánský sloup a reliéf Adalberta Stiftera

HISTORIE OBCE

První písemný záznam pochází z roku 1198. V roce 1856 vypukl ve Frymburku obrovský požár, při kterém bylo zcela zničeno historické náměstí. Požáru padlo za oběť 54 domů a čtyři lidské životy. Po napuštění lipenské přehrady v roce 1959 se Frymburk a okolní krajina podstatně změnily a postupem času získaly ráz rekreačního střediska.

HISTORIE NÁZVU

Jméno obce pochází z německých slov Frieden (mír, klid) a Burg (hrad). Volně jej tedy můžeme přeložit jako bezpečný hrádek.

OBČANSKÁ VYBAVENOST

 • Lékárna Lipno (Lipno nad Vltavou 81) Lékárna
 • Supermarket COOP (Frymburk 83) – zde najdete zcela základní lékárenský sortiment
 • Lékařská služba první pomoci – Horní Planá (Náměstí 54, 382 26 Horní Planá) Nemocnice
 • Nemocnice Český Krumlov (Nemocniční 429, Český Krumlov) Nemocnice 
 • Česká pošta (Frymburk 178) Pošta
 • Obchodní domek Rillich (Frymburk 187) Papírnictví

Obchody

 • Supermarket COOP (Frymburk 83)
 • Happy Supermarket (Frymburk 2)
 • FLOP TOP Potraviny (Frymburk 3)

Čerpací stanice

 • Benzina ORLEN (Frymburk 179)

Okolí

 • Muzeum Frymburk (Frymburk 5)
 • Svět pod hladinou Lipno (Frymburk 140) – expozice akvárií (více než 30) a artefaktů, přibližující podvodní život v Čechách I v tropech
 • Bobová dráha Lipně nad Vltavou
 • Stezka korunami stromů na kopci Kramolín
 • Bruslařská dráha z Frymburku do Lipna nad Vltavou (měří 11 km) – Papilonia – svět motýlů (Lipno nad Vltavou 86)

PŘÍRODA

Lipno je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km² je největší vodní plochou na území ČR. Na nádrži se nachází několik menších ostrovů. Největší z nich je Hadí ostrov, starousedlíky přezdívaný Tajvan, který byl vyhlášen chráněnou přírodní rezervací a vstup na něj je zakázán.  Další z ostrovů – Králičí ostrov – byl častým cílem rodin s dětmi, protože na něm od jara do zimy volně žili králíci a morčata. Avšak kvůli neukázněnosti návštěvníků musela být všechna zvířata převezena do bezpečí. 

Region Šumava se rozkládá v horské oblasti severozápadní Šumavy na ploše 711,41 km2. Od Hamrů po Borová Lada sousedí v délce cca. 70 km s Bavorským lesem. Na území Šumavy se nachází Národní park Šumava, který společně s Národním parkem Bavorský les tvoří největší plošně chráněné území ve Střední Evropě. 

Nejvyšší vrchol Šumavy na území ČR je Plechý (1378 m n. m.). Absolutně nejvyšší horou Šumavy je však Velký Javor (1456 m n. m.), který leží v Německu 4 km od státní hranice.

Chráněná území Šumavy prezentují typické ekosystémy středoevropské horské krajiny. Zejména lesy, ledovcová jezera, rašeliniště a horské louky, včetně všech jejich vývojových stádií.

Národní park Šumava zajišťuje ochranu přirozených přírodních procesů v souladu s celosvětovým posláním národních parků a zároveň poskytuje dostatek prostoru pro aktivní ochranu druhové a genetické rozmanitosti. Na území Šumavy se vyskytuje celá řada významných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Tato druhová pestrost je umožněna širokým spektrem nejrůznějších stanovišť – od údolních niv až po horské smrčiny.

JÍDLO

Šumava je kraj knedlíků

 • sklářské knedlíky z bramborového nebo žemlového základu, slaniny a kysaného zelí
 • kynuté knedlíky plněné ovocem nebo tvarohem, škubánky a šlejšky, které se dělají jak na sladko, tak na slano

VÝLETY

Hotel Fontána -> 7 km, 2 hod. -> vyhlídka nad Frymburkem (Křížová cesta, Kaple Panny Marie Bolestné)

Hotel Fontána -> Cyklopřevoz Hrdoňov Sv. Tomáš -> 4,8 km, 1,5 hod. -> Vítkův Kámen